Zoznam ambulancií ktoré testujú protilátky na COVID-19
recepcia@medante.com
+421 911 656 522

Krátka reportáž TV Markíza natáčaná aj v Medante a odvysielaná 16.4.2020 v Televíznych Novinách na tému domáce vs. profesionálne rýchlo testy na protilátky COVID-19.
Zhrnutie odpovedí na najčastejšie otázky:
Od akého času má testovanie protilátok zmysel?

Testovať protilátky je všeobecne odporúčané od 5. dňa po objavení sa prvých príznakov.

Keď sa otestujem a test odhalí, že už som koronavírus mal, už si telo tým pádom urobilo ochranu? Alebo ako to vlastne funguje?

Vieme, že ak telo príde do kontaktu s vírusom, nezáležiac od príznakov, si vytvára IgM i IgG protilátky. Práve IgG, teda dlhodobé protilátky v tele ostávajú po zbytok života. Toto tvrdenie sa z doterajších štúdií javí byť platné aj pre koronavírus. Práve posledný výskum z Južnej Kórei potvrdzuje, že pri opätovnom strete s vírusom, telo reaguje prirodzenou imunologickou odpoveďou. Tento priebeh potvrdzujú zdravotníci z celého sveta a zhodujú sa, že skutočným ukončením pandémie bude až prirodzená imunizácia aspoň 60% až 70% populácie.

Prečo sa potom niektorým, čo už koronavírus prekonali, nákaza vrátila?

Podľa najnovších štúdií sa ukazuje, že ochorenie sa nemá tendencie vrátiť! V niektorých prípadoch nikdy neodišlo, v iných išlo o falošné výsledky testov. Je dostupných viacero voľne dohľadateľných zdrojov, napr.:

http://www.koreaherald.com/view.php?ud=20200429000724

https://time.com/5810454/coronavirus-immunity-reinfection/

Ako sa dá otestovať spoľahlivosť testu?

Najspoľahlivejší spôsob je použiť nezávislé certifikované laboratórium, ktoré ponúka presne toto ako komerčnú službu - testovanie spoľahlivosti rapid testov. Tieto boli vykonané výrobcom a EÚ zástupcom. V Medante sme v priebehu prvého mesiaca, kedy sme pretestovali 400 pacientov, niekoľko pozitívnych pacientov re-testovali identickými testami po 2 týždňoch od prvého výsledku a zároveň porovnávali s PCR testovaním. Testy z tejto praxe sú vyhodnotené ako vysoko spoľahlivé.

Do akej miery funguje tento test aj na SARS-CoV-2?

SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2, predtým dočasne známy ako 2019-nCoV) je oficiálny názov vírusu, ktorý spôsobuje ochorenie s názvom COVID-19 (CoronaVirus Disease). Vírus patrí medzi "koronavírusy" alebo tiež "coronavírusy", čo je druh veľkých RNA vírusov.

https://sk.wikipedia.org/wiki/COVID-19

Je potrebný výmenný lístok od všeobecného lekára?

Test nie je hradený ZP, ide o komerčnú službu hradenú priamo pacientom, na ktorú nie je potrebný výmenný lístok.

Aké obdobie môže byť človek prenášač?

Sú dva typy prenášačov: tí, ktorí sú chorí, majú príznaky a tu zdroje uvádzajú 2 až 5 týždňov. A potom sú tzv. asymptomatickí prenášači, ktorí majú minimálne alebo tiež žiadne príznaky a dlhodobo môžu vírus vylučovať.

Ak by mi vyšiel pozitívny test na protilátky, musíte pozitivitu hlásiť?

Takúto povinnosť nemáme. Každý testovaný je odborne poučený. Pozitívny test, teda prítomnosť protilátok, znamená to, že pacient infekciu prekonal. Test nevie určiť, či je pacient vyliečený úplne alebo je potenciálny nosič vírusu a teda šíriteľ infekcie ďalej. Preto v prípade pozitivity testu krvi je vhodné doplniť vyšetrenie PCR z výterov z hrdla a nosa, ktoré odhalia prípadnú prítomnosť samotného vírusu - čo by znamenalo, že pacient je nosič. Pacientovi je doporučené PCR testovanie absolvovať a na tieto odbery dostáva výmenný lístok do odberového centra. Samotný PCR test je v takomto prípade bezplatný.

Ak bude výsledok pozitívny, platím aj za PCR testovanie?

Nie. Pacient v prípade pozitivity testu na protilátky dostáva od lekára výmenný lístok do odberového centra a PCR vyšetrenie je v tomto prípade bezplatné.

Ak by som napr. pred mesiacom mal koronavírus len so slabými príznakmi, má tento test význam?

a tiež:

Je pravda, že protilátky sa u človeka začnú vytvárať až keď má vysokú teplotu a iné výrazné symptómy? Podľa tohto by bol test úplne zbytočný pre ľudí, ktorí nemajú podobné symptómy, lebo protilátky sa ešte nevytvorili a test bude teda falošne negatívny?

Je pravdou, že protilátky sa v tele tvoria, keď telo s infekciou bojuje, čoho sprievodným prejavom sú práve príznaky ochorenia. Sila príznakov je však veľmi individuálna. Je otázne, či test je zbytočný, pokiaľ nie sú príznaky výrazné, nakoľko štatistiky hovoria, že viac ako 85% ochorení prebieha s miernymi príznakmi a napriek tomu telo protilátky vytvára.

Akú dlhu dobu po prekonaní nákazy sú protilátky pozitívne?

IgG spravidla celý zbytok života od prekonania infekcie. IgM ako pri ktorých ochoreniach. IgM sú považované za protilátky akútnej fázy a teda sú zvýšené pri väčšine ochorení počas infekcie a potom klesajú až zmiznú.

Ako dlho trvá testovanie? Je potrebná akákoľvek príprava?

Do 10 minút. Testuje sa odobratím niekoľkých kvapiek z prsta pacienta. Žiadna špeciálna príprava nie je potrebná.

Kedy nie je vhodné test absolvovať?

Test nie je vhodný realizovať počas prebiehajúcej infekcie horných dýchacích ciest. Na testovanie počas akútnej infekcie sú vhodné testy s metodikou PCR, ktoré vykonávajú odberové centrá pri nemocniciach a laboratóriách.
 
Máte otázky, kontaktujte nás a my Vám promptne odpovieme!
Odosielam požiadavku
Objednať testy na COVID-19

Otestujte seba a svojich pacientov na Covid-19 protilátky do 10 minút kvalitným lekárskym rapid testom!